100 popularnych osób zmagających się z depresją

Depresja jest demokratyczna. Dotyka ludzi w każdej grupie społecznej. Nie warto się jej wstydzić. Poznaj znanych i lubianych w Polsce i na świecie, którzy zmagali się z chorobą. Piosenkarki i piosenkarze, aktorki i aktorzy, sportowcy, naukowcy, politycy czy celebryci. 

Nie warto się wstydzić depresji. Obawiać się stygmatyzacji. Kiedy boli nas ząb idziemy do dentysty, kiedy mamy problemy z sercem udajemy się na wizytę do kardiologa, a kiedy cierpimy z powodów psychicznych powinniśmy udać się do psychiatry. Zanim będzie za późno. Poniższa lista pokazuje, że można z pomocą ekspertów poradzić sobie z depresją i wieść dobre życie, choć prawda jest też taka, że nie zawsze się udaje. Niekiedy chory czeka zbyt długo, dlatego jeśli czujesz od dłuższego pustkę w życiu i smutek idź do psychiatry lub psychoterapeuty i porozmawiaj o tym co się dzieje w twoim życiu. Być może i ty potrzebujesz pomocy. 

Pomóż sobie (lub komuś, kogo znasz) posłuchaj rozmowy z Mateuszem Kawką, psychiatrą: 

Popularni z depresją w Polsce 

Piosenkarka Kasia Kowalska „Dla mnie szklanka może być do połowy pełna, ale za to wypełniona trucizną. Mam taką naturę, że zawsze widzę ciemne strony (…). Nie umiem się do końca niczym cieszyć” – wyznała kilka lat temu w wywiadzie dla „Vivy!”.

Sebastian Fabijański w książce „Bóg w wielkim mieście” opowiedział o zmaganiach z depresją. „Depresja to określenie medyczne, ale tak to można nazwać. Codziennie budziłem się z poczuciem braku jakiegokolwiek sensu (…) Odizolowałem się wtedy od całego świata. Nie chciałem się z nikim spotykać” – mówił aktor. 

Zofia Zborowska-Wrona także szczerze opowiedziała o depresji. „Pamiętam, jak leżałam na łóżku nieruchoma i miałam wrażenie, że zalewa mnie czarna maź (dosłownie) bezsilności i smutku. Nie byłam w stanie się ruszyć, łzy leciały mi ciurkiem, przestałam jeść… I to był moment, w którym zdałam sobie sprawę, że mimo gigantycznego wsparcia męża, rodziny i przyjaciół, nie dam rady. Nie bójcie się prosić o pomoc. Dbajcie o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Psychoterapeuta lub psychiatra w dzisiejszych czasach to nie wstyd” – napisała na Instagramie. 

Małgorzata Foremniak również walczyła z depresją. „Zawsze jest moment krytyczny. Możesz utonąć albo się wynurzyć. Któregoś dnia nad ranem pomyślałam: »Czy kogoś obchodzi, że w jakimś pokoiku jest strzępek kobiety i wali łbem o mur? Do kur… nędzy, Foremniak, albo wóz, albo przewóz!«. Każdy kryzys jest szansą na powtórne narodziny. Jestem przykładem, że można z tego wyjść” – powiedziała w wywiadzie dla „Twojego Stylu”.

Michał Malitowski, juror programu “Taniec z gwiazdami” kilka lat temu po raz pierwszy opowiedział o depresji. Wyznał, że nawet planował samobójstwo. „Czułem, że nic nie czułem. Czułem absurd świata, niechęć do życia, totalne rozłożenie. (…) Zgłosiłem się do lekarza, jak już nie mogłem żyć. Gdy poszedłem do niego pierwszy raz, odpuściło wszystko, zrezygnowałem” – mówił w audycji Radia Zet „Niezły pacjent”. Malitowski cierpi także na chorobę afektywną dwubiegunową. 

Maria Peszek jakiś czas temu opowiedziała o depresji. „Czułam się, jakby ktoś mi wyjął wtyczkę z kontaktu. Przez rok wszystko było bólem i chaosem. Chciałam umrzeć” – mówiła artystka na łamach „Polityki”.

Edyta Pazura „Myślałam, że po tym wszystkim, nic mi już nie zaszkodzi i przyszła ona… Pani Depresja. Wiem, że depresja nie musi przyjść wtedy, kiedy jest źle. Czasami wystarczy mały impuls. Myślałam, że po moich doświadczeniach jestem jak czołg – niezniszczalna” – opowiedziała żona Cezarego Pazury na YouTube.

Katarzyna Cichopek przeżyła moment załamania po porodzie. „Miałam poważny kłopot. Przeżyłam koszmar. Bardzo długo wracałam do formy – tak fizycznej, jak psychicznej. Co więcej, wszystkie mamy dookoła zapewniały mnie, jak to jest pięknie i wspaniale, gdy już urodzi się dziecko, a ja, ku mojemu przerażeniu, wcale tego nie czułam. Miałam do siebie pretensje o to, że nie jest tak, jak być powinno. Uznałam, że jestem po prostu gorsza od innych” – powiedziała aktorka w rozmowie z „Na żywo”.

Justyna Kowalczyk jakiś czas temu mówiła: „Od ponad roku mam zdiagnozowane stany depresyjne. Od ponad półtora roku walczę z bezsennością. Może by się zebrało kilkadziesiąt nocy, które w tym czasie normalnie przespałam. (…). W pewnym momencie byle posiłek bywał wystarczającym powodem do wymiotowania” – powiedziała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. 

Kayah przeżyła trudny czas po porodzie syna. „Przez pół roku miałam depresję poporodową. Mój syn płakał cały czas, przez pierwszy rok nie spał ani jednej nocy. Byłam wykończona” – powiedziała w rozmowie z „Vivą!”

Depresję można pokonać. Poznaj historię Miłosza

Edyta Bartosiewicz „W tym roku kończę ośmioletnią psychoterapię. Wcześniej wstydziłam się jako osoba publiczna prosić o pomoc. Pokazać się jako ta słaba, nic niewarta, kulejąca” – mówiła Edyta Bartosiewicz „Vive!” w 2013 r.

Justyna Nagłowska żona Borysa Szyca też zmagała się z depresją. „Ta choroba od lat nie jest mi obca. Dotyka też coraz większą liczbę ludzi. Po cichu zabiera ich z tego świata. Nie rozumieją jej bliscy cierpiących osób, jest często bagatelizowana – kwitowana stwierdzeniem – »Ogarnij się«. (…) Na czas trwania ciąży wycofałam się z poruszania tego tematu publicznie, dla naszego dobra, bo to zawsze generuje spore emocje” – napisała na Instagramie, będąc w ciąży z trzecim dzieckiem.

Dorota Stenka „Budziłam się rano i zanim otworzyłam oczy, chciało mi się płakać. Jakbym straciła sens życia. Smutek się nasilał, czułam, jak spadam na dno” – mówiła aktorka w wywiadzie dla „Twojego Stylu”.

Urszula Dudziak „Żyłam w obcym kraju, na innym kontynencie, z dala od rodziny. Ogarnęła mnie taka depresja i paraliż, że chodziłam w szlafroku i w kółko płakałam. Nie miałam jeszcze tego, co wykształciło się we mnie potem, po spotkaniu Jerzego Kosińskiego: systemu odpornościowego, który pozwoliłby mi z tego wyjść” – mówiła Dudziak w wywiadzie dla „Gali”. 

Bartek Jędrzejak, „Wiem, co to jest za walka i czym okupiona (…) Walczyłem pod opieką lekarza, psychologa i najbliższych. Wiedzieli tylko oni. Każde wyjście z domu, każdy program były jak wysokogórska wspinaczka. (…) Walka trwała ponad rok. Udało się. I Wam się uda. Nie bójcie się wizyt u lekarza, nie bójcie się wsparcia psychiatry i psychologa” – wyznał dziennikarz i prezenter telewizyjny. 

Agata Młynarska „Wiele razy zdarzało mi się nie mieć siły na nic, nawet na zmycie makijażu, na wstanie z łóżka. Działałam na automatycznym pilocie, z wyuczonym uśmiechem, który odczuwałam jako fizyczny ból. Bolało mnie zresztą całe ciało. Nie mogłam spać, budziłam się nad ranem z nieuchwytnym niepokojem, myślówą, drżeniem serca” – napisała na Instagramie. 

Małgorzata Potocka „Mnie bardzo pomogły rozmowy z psychoterapeutą, czytanie książek na ten temat. Potem aktywność fizyczna – przez lata biegałam codziennie po kilkanaście kilometrów… Na początku brałam też leki przeciwdepresyjne. Proszę, nie lekceważcie depresji!” – mówiła aktorka w rozmowie z „Na żywo”. 

Alżbeta Łęska „Choć nie wyglądam na kogoś, kto może mieć z tym coś wspólnego, to uwierzcie mi, że jest mi to bardzo bliski temat… Łzy, brak wiary w siebie, czarne scenariusze, ściśnięty żołądek i brak chęci wyjścia z łóżka – znam to bardzo dobrze, ale przez to, że miewam te momenty, pracuję nad tym, żeby znaleźć sposób, jak pozbywać się tego z głowy i znaleźć złoty środek, żeby nigdy nie wracały” – wyznała aktorka. 

Olaf Lubaszenko przeszedł depresję i zaapelował o niekierowanie się stereotypami. „Mógłbym napisać sporo o swoich doświadczeniach, ale nie chcę się »głupio wymądrzać«. Stereotypy, banały, obiegowe opinie, te wszystkie »weź się w garść« i »przestań się nad sobą rozczulać« bardzo szkodzą sprawie. Proszę, tylko żebyście poczytali o tej chorobie, bo może ktoś w waszym otoczeniu potrzebuje pomocy” – wyznał na Instagramie. 

Anna Wendzikowska walczyła z depresją po porodzie córki. Na Instagramie aktorka wyznała, że choroba zabrała jej bardzo ważną osobę w jej życiu.

Jak depresja może zmienić życie, także na lepsze opowiada Rafał Mrowicki, dziennikarz WP.PL


Julia Wróblewska często w mediach społecznościowych opowiada o walce z zaburzeniami psychicznymi. Młoda aktorka wspiera innych i pokazuje, że dzięki lekarzom i odpowiednim środkom farmakologicznym można pokonać wszelkie przeciwności. 

Katarzyna Cerekwicka wyznała, że zmagała się z depresją w trakcie studiów. Piosenkarka podkreśliła, że przetrwała ten trudny dla niej czas dzięki wsparciu najbliższych i pomocy lekarza.

Jarosław Kret „Bardzo długo nie docierało to do mnie. Nie zdarzało się nic, żeby do mnie dotarło, że mam problem. Po prostu spadał nastrój. Na depresję choruje się z dwóch przyczyn: albo jest to uwarunkowane genetycznie, albo przydarza się nam, gdy zaistnieje tzw. czynnik spustowy, czyli np. tracimy pracę albo bliską osobę w życiu. Wtedy zaczyna się spadek formy psychicznej. U mnie tak było, że straciłem ukochaną pracę” – wyznał kilka lat temu Jarosław Kret. 

Piotr Zelt „Kompletnie się rozlatywałem podczas tego pierwszego spotkania z lekarzem. Było to dla mnie strasznie krępujące, że nie jestem w stanie zapanować nad organizmem. Ostatnia rzecz, której bym chciał to, żeby ktoś mnie widział w takim stanie. To nie jest fajne dla mężczyzny, z którym coś takiego się dzieje na oczach drugiego mężczyzny” – mówił w rozmowie z magazynem „Show”. 

Filip Chajzer prowadzący „Dzień dobry TVN”. „Paradoksalnie pandemia, która dla wielu ludzi stała się przyczyną depresji, mnie uratowała. Wybuchła wtedy, kiedy miałem swój najgorszy czas. Bałem się wyjść z domu, bałem się ludzi. Maseczka stała się moją czapką niewidką. Zakładałem ją, czapkę z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne i byłem niewidoczny. Ja wtedy w środku… nie żyłem” – wyznał w wywiadzie dla „Vivy!”. 

Aleksandra Hamkało aktorka po raz pierwszy terapię rozpoczęła kilka lat temu. Wówczas usłyszała następującą diagnozę: nawracające stany depresyjne z nerwicą lękową. „Stawiając tej chorobie czoła, krok po kroku odkrywałam swoje prawdziwe potrzeby i obawy. Leczyłam nie tylko depresję, ale też swoją relację z całym światem i z samą sobą. Moja terapeutka, gdzieś na początku naszej wspólnej drogi powiedziała, że »kiedyś będę wdzięczna za to doświadczenie«” – napisała na Instagramie.

Ralph Kaminski wokalista zachorował na depresję w 2017 r. „Po latach pracy nad sobą i nabieraniu wiedzy wiem, że w tej chorobie nie ma lepszych czy gorszych. Kimkolwiek jesteśmy, wszyscy jesteśmy równi i każdy tak samo zasługuje na wsparcie. Każdy ma swoje Mount Everest – dla mnie w trakcie choroby były nim występy sceniczne, dla kogoś może to być, pozornie banalne, wstanie z łóżka albo odważenie się, by poprosić o pomoc. I właśnie odwaga, by poprosić/sięgnąć po pomoc jest czymś ogromnie ważnym. Dlatego mówię o tym głośno” – wyznał w wywiadzie dla „Elle”.

Joanna Opozda przyznała, że po porodzie zmagała się z depresją i czuła się samotna. Z trudem radziła sobie, gdy jej syn zachorował. „Mimo ogromnego zmęczenia i złego samopoczucia, bo okres połogu nie był dla mnie łaskawy, działałam jak żołnierz. Znalazłam w sobie resztki sił, by zmierzyć się z depresją, na którą wówczas cierpiałam” – podkreśliła w rozmowie z „Party”. 

Kazik Staszewski wokalista i lider zespołu „Kult” miał w życiu problemy z depresją. To spowodowało, że przez kilka lat nie tworzył piosenek. Ograniczył też koncerty i inne publiczne występy. “Mam za sobą parę lat ogólnego zniechęcenia i słabego nastroju, czyli tego wszystkiego, co się wiąże z depresją” – opowiadał w jednym z wywiadów. Jak przyznawał, choroba spowodowała u niego całkowite zniechęcenie, nie chciało mu się nawet wychodzić z domu. Z pomocą psychoterapeuty udało mu się wygrać z chorobą.

Marcin Bosak – “Na mój stan miały wpływ wydarzenia w życiu osobistym, a później pandemia. Pierwszy lockdown nie zrujnował mnie psychicznie, wręcz przeciwnie, ale już kolejny, który miał miejsce jesienią i zimą, niestety wywarł na mnie tak silne piętno, że pojawił się ponownie epizod depresyjny. Był silniejszy niż pierwszy. Wtedy zmieniłem leczenie. Połączenie farmakoterapii i psychoterapii ponownie poskutkowało i teraz na szczęście czuję się dobrze – czytamy na Wprost.pl. 

Pożar gasiłem benzyną! – przyznaje Jakub Krzyżak, który przed laty poruszył Trójmiasto


Iga Krefft, aktorka i piosenkarka. “Gdyby nie leczenie, nie wiem, jak by się to skończyło… Nikt wtedy nie wiedział o tym, bo było to dla mnie potwornie wstydliwe. (…) Przez tyle lat wypierałam chorobę, która wcale się nie zmniejszała, tylko rosła w siłę. Autostrada do najgorszych stanów nie zatrzymywała się na lęku tylko przechodziła w zwykłą rezygnację z chęci na cokolwiek. Łatwiej było płakać, odczuwać ból całym ciałem i poddać się – tłumaczyła na Instagramie. Pomogło jej leczenie farmakologiczne, a wyznanie miało na celu zainspirować obserwatorów do szukania pomocy w momentach kryzysowych.

Małgorzata Ohme “Wiedziała doskonale, o co chodzi. Była buforem między mną a tym, co w danym momencie było mi niepotrzebne. Dbała o to, by wokół mnie nie było za dużo ludzi, żebym miał spokój – wspominał w rozmowie z Katarzyną Piątkowską. Jak podkreślił, dzięki chorobie wie, nad czym ma pracować i stawia sobie cele, do których musi dążyć. 

Aktorka Anna Powierza również opowiedziała, jak ważne jest reagowanie na niepokojące sygnały, które wysyła nasz mózg i ciało. Jak wyznała dla Dzień Dobry TVN, kiedy była dzieckiem, miała problemy z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. W trudnych momentach pomaga jej rozmowa ze specjalistą. Sama miałam depresję. Była to najstraszniejsza rzecz, jakiej doświadczyłam. Wiem dobrze, że nigdy, przenigdy więcej nie chciałabym ponownie jej przeżyć… Bo mogłoby mi się to nie udać. Nieleczona depresja to choroba śmiertelna. Znam… Znałam kilka osób, którym przeżyć się nie udało. Dlatego ja, gdy czuję się ze sobą gorzej, idę do specjalisty. 45 minut. Tyle trwa wizyta, która może tobie albo twojemu dziecku uratować życie – napisała na Instagramie.

Joanna Kołaczkowska  z Kabaretu Hrabi, przyznała, że w 2010 r. miała depresję. Gwiazda zdradziła, że problemem były dla niej najprostsze czynności. “Gdy się obudziłam, to miałam taką świadomość: „Ojej, zaczyna się”. Wychodziłam do toalety, stałam przed lustrem i płakałam. Potrafiłam płakać bardzo długo, bo nie wyobrażałam sobie, że mam zejść na dół i zrobić śniadanie.

Chciał zniknąć, ale tego nie zrobił. Poznaj historię Karola, który pokonał depresję

Znani chorzy na depresję na świecie

 1. Lady Gaga piosenkarka wyznała, że od lat zmaga się z depresją i lękiem.
 2. Adele brytyjska piosenkarka przyznała, że doświadczyła depresji po urodzeniu dziecka.
 3. Jim Carrey aktor i komik Jim Carrey opowiadał o doświadczeniach z depresją i długotrwałym stosowaniu leków przeciwdepresyjnych.
 4. Ellen DeGeneres znana prezenterka telewizyjna także mówiła o doświadczeniach z depresją.
 5. Robin Williams cierpiał na depresję. Popełnił samobójstwo w 2014 roku.
 6. Cara Delevingne modelka opowiedziała o doświadczeniach z depresją i lękiem.
 7. J.K. Rowling autorka serii „Harry Potter” również cierpiała na depresję w przeszłości i odnosiła się do swoich doświadczeń publicznie.
 8. Catherine ZetaJones aktorka, która otwarcie mówiła o swojej walce z depresją i zaburzeniem dwubiegunowym.
 9. Brad Pitt – aktor, który opowiadał o depresji i problemach z nadużywaniem alkoholu.
 10. Kristen Bell – aktorka walczyła z depresją i lękami.
 11. Winona Ryder – aktorka, która doświadczyła epizodów depresyjnych.
 12. Gwyneth Paltrow – aktorka opowiadała o problemach z depresją po urodzeniu dziecka.
 13. Gigi Hadid – amerykańska supermodelka mówiła o doświadczeniach z depresją i lękiem.
 14. Naomi Campbell – znana supermodelka, która w przeszłości wyznała, że doświadczyła epizodów depresyjnych.
 15. Chrissy Teigen – modelka i osobowość telewizyjna opowiadała o walce z depresją poporodową.
 16. Winston Churchill, brytyjski premier, który doświadczył okresów depresji i używał terminu „czarna chmura” do opisania epizodów depresyjnych.
 17. Michael Phelps – amerykański pływak i najbardziej utytułowany olimpijczyk w historii. Phelps otwarcie mówił o depresji i problemach z emocjonalnym stanem zdrowia.
 18. Ronda Rousey – była mistrzyni UFC (Ultimate Fighting Championship) i wrestlerka. Opowiedziała o walce z depresją po porażce w zawodach MMA.
 19. Kevin Love – zawodowy koszykarz NBA, który otwarcie mówił o depresji i lękach, a także zaangażował się w działania na rzecz poprawy zdrowia psychicznego.
 20. Serena Williams – znana tenisistka światowa mówiła o problemach z depresją poporodową.
 21. Ricky Williams – były gracz futbolu amerykańskiego opowiadał o problemach z depresją i lękami.
 22. Abby Wambach – była amerykańska piłkarka otwarcie mówiła o trudnościach emocjonalnych i duchowych.
 23. Graeme Obree – szkocki kolarz torowy, próbował popełnić samobójstwo, ale ostatecznie pokonał depresję.
 24. Lauren De Crescenzo – zawodowa kolarka szosowa, która doznała ciężkich obrażeń w wypadku rowerowym, co wywołało u niej epizod depresji i lęków.
 25. Ben King – amerykański kolarz szosowy, który otwarcie mówił o walce z depresją i działalności na rzecz poprawy zdrowia psychicznego wśród sportowców.
 26. Lucinda Brand – holenderska kolarka szosowa i przełajowa opowiedziała o problemach z depresją, aby zwiększyć świadomość na ten temat.
 27. Dwayne „The Rock” Johnson aktor i były wrestler otwarcie opowiadał o depresji i problemach z samotnością w przeszłości.
 28. Nicole Kidman amerykańska aktorka przyznała się, że cierpiała na depresję tuż po rozstaniu z Tomem Cruisem w 2004 roku.
 29. Eva Longoria słynna aktorka przyznała, że nie była świadoma tego, że cierpi na depresję. Zaburzenia jedzenia i ciągłe przygnębienie pojawiły się u niej tuż po rozwodzie.
 30. Ashley Judd przyznała, że był w jej życiu okres, kiedy rozważała samobójstwo. W roku 2006 spędziła w klinice leczącej zaburzenia depresyjne 42 dni. W wywiadzie dla „People” aktorka przyznaje, że był to dla niej czas, który uratował jej życie.
 31. Halle Berry  o depresji po rozwodzie z mężem opowiada: „Wzięłam psy, poszłam do garażu i usiadłam w samochodzie. Przez dwie lub trzy godziny tylko płakałam. To był czas, gdy czułam się najsłabsza w całym swoim życiu. Taki był skutek rozpadu małżeństwa”.
 32. LeAnn Rimes słynna wokalistka mówiła o depresji: „Całymi dniami płakałam i leżałam w łóżku. Od 13 roku życia byłam osobą rozpoznawalną i to mnie przytłaczało. W końcu nauczyłam się radzić sobie z emocjami, które często ukrywałam”.
 33. Victoria Azarenka – białoruska tenisistka, która przyznała się do depresji po urodzeniu dziecka. Opowiadała również o tym, jak depresja wpłynęła na jej grę.
 34. Mardy Fish – były amerykański tenisista, który zrezygnował z rywalizacji wskutek depresji i lęku.
 35. Andrea Petkovic – niemiecka tenisistka, która otwarcie mówiła o walce z depresją i lękiem scenicznym.
 36. Robin Soderling – były szwedzki tenisista, który opowiedział o depresji i jej wpływie na karierę.
 37. Stan Collymore – były angielski napastnik, który w autobiografii przyznał się co depresji i prób samobójczych.
 38. Aaron Lennon – były angielski pomocnik, leczył się na depresję w 2017 roku.
 39. Robert Enke – były niemiecki bramkarz chorował na depresję, popełnił samobójstwo w 2009 roku.
 40. Frank Bruno – były brytyjski bokser otwarcie mówił o walce z depresją i zaangażował się w działania na rzecz poprawy zdrowia psychicznego.
 41. Marcus Rashford – piłkarz choć nie mówi otwarcie o depresji, to w ramach działalności charytatywnej przyczynił się do zwiększenia świadomości na temat zdrowia psychicznego, zwłaszcza wśród młodzieży.
 42. Paul Pogba piłkarz przyznał w jednym z wywiadów, że zmagał się z depresją
 43. Kurt Cobain – założyciel i wokalista Nirvany otwarcie mówił o zmaganiach z depresją. Muzyk popełnił samobójstwo w 1994 roku.
 44. Eminem – amerykański raper, który w utworach wielokrotnie poruszał tematy związane z depresją i problemami psychicznymi.
 45. Elton John – brytyjski artysta, cierpiał na depresję i uzależnienie od alkoholu i narkotyków.
 46. Demi Lovato – piosenkarka i autorka tekstów cierpiała na depresję.
 47. Chester Bennington – były wokalista zespołu Linkin Park, popełnił samobójstwo w 2017 roku po długotrwałej walce z depresją.
 48. DeMar DeRozan – amerykański koszykarz NBA otwarcie mówił o depresji.
 49. Simone Biles – amerykańska gimnastyczka wycofała się z rywalizacji na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2021 roku, przyznając, że ma problemy ze zdrowiem psychicznym.
 50. Allison Schmitt – amerykańska pływaczka otwarcie mówiła o depresji. Zaangażowała się w działania na rzecz poprawy zdrowia psychicznego wśród sportowców.
 51. Silken Laumann – była kanadyjska wioślarka otwarcie mówiła o depresji i innych problemach zdrowia psychicznego.
 52. Sylvia Plath – amerykańska poetka i pisarka cierpiała na depresję w wyniku, której popełniła samobójstwo.
 53. Ernest Hemingway – amerykański pisarz, zdobywca Nagrody Nobla, miał trudności z depresją i uzależnieniem od alkoholu.
 54. David Foster Wallace – amerykański pisarz otwarcie mówił o depresji, popełnił samobójstwo w 2008 roku.
 55. Virginia Woolf – brytyjska pisarka popełniła samobójstwo w wyniku depresji.
 56. Vincent van Gogh – holenderski malarz miał trudności z depresją i uważa się, że cierpiał na zaburzenie dwubiegunowe.
 57. Edvard Munch – norweski malarz chorował na depresję.
 58. Yayoi Kusama – japońska artystka, znana z prac w stylu pop-art, opowiadała o doświadczeniach z depresją i obsesyjno-kompulsywnych zaburzeniach.
 59. Billie Eilish – amerykańska piosenkarka, otwarcie mówiła o walce z depresją i samookaleczeniach.
 60. Zayn Malik – były członek zespołu One Direction i solowy artysta, otwarcie mówił o problemach z depresją i lękami.
 61. Kay Redfield Jamison – znana amerykańska psychiatra, autorka książek o depresji i zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych, sama cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową.
 62. Nassir Ghaemi – amerykański psychiatra, który zajmuje się badaniem zaburzeń nastroju, otwarcie mówił o swojej depresji.
 63. Król Jerzy III – brytyjski król z XVIII wieku, cierpiał na poważne zaburzenia psychiczne, a jego życie i choroba zostały opisane w filmie „Szaleństwo króla Jerzego”.
 64. Król Karol VI – austriacki cesarz z XVIII wieku, cierpiał na psychozę maniakalno-depresyjną i często był niezdolny do sprawowania władzy.
 65. Pierwszymi ludźmi, którzy wylądowali na Księżycu, byli astronauta Neil Armstrong i astronauta Buzz Aldrin z amerykańskiej misji Apollo 11. Po powrocie na Ziemię borykali się z depresją. 
 66. Buzz Aldrin – patrz wyżej

Posłuchaj historii innych 

Podcast “Podróż do męskości” to miejsce gdzie znajdziesz rozmowy z osobami, które pokonały depresję. Posłuchaj, może pomoże Ci to zrobić pierwszy krok ku lepszemu, zdrowemu życiu. 

Gdzie szukać pomocy?

800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym

800 12 12 12 – Wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

112 – W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia