Pierwszy rok „Podróży do męskości” 

Dwadzieścia opublikowanych rozmów, ponad pół tysiąca obserwujących, 18 tysięcy odsłuchań i morze przemyśleń na temat kondycji mężczyzn. 

Robisz dobrą robotę! To zdanie usłyszałem w ciągu ostatniego roku wiele razy. Zarówno od kobiet jak i od mężczyzn. Tych dojrzałych, ale i młodych, rówieśników moich dzieci (ale tych jest tylko kilka procent wśród słuchających). 

Podcast “Podróż do męskości” wystartował 19 czerwca 2023 roku. Chciałem rozmawiać z dojrzałymi mężczyznami o ich drodze do męskości. Jednak życie przekalibrowało pomysł. Trzecia rozmowa z Jakubem Krzyżakiem na temat depresji pokazała, jak ważny to jest dla nas temat. Dzwonili, pisali maile, komentarze znajomi i nieznajomi mężczyźni. Okazało się, że wielu z nas przeżywa trudne (niekiedy tragiczne) chwile, które ukrywają nawet przed najbliższymi

Kiedy dodałem do tego osobiste doświadczenia depresji, a także samobójstwo dziadka Wacława, który także zmagał się z tą chorobą, postanowiłem więcej uwagi poświęcić tematowi. W sumie z 20 rozmów siedem było poświęconych depresji i to właśnie one cieszyły się największą popularnością. 

Kondycja psychiczna mężczyzn jest w opłakanym stanie.

Nie ma w tym zdaniu przesady, o czym świadczą statystyki (ale o tym w innym miejscu i czasie). A wracając do podsumowania pierwszego sezonu, to w liczbach wygląda to następująco: 

20 rozmów, które publikowane były przede wszystkim na trzech kanałach: Spotify, Apple Podcast i Youtube

18 000 odsłuchań 

562 subskrypcje 

Na Spotify najpopularniejsze rozmowy to:

  1. Pożar gasiłem benzyną 
  2. Chciałem zniknąć
  3. Sauną w stres 

Na Youtubie top 3 to: 

  1. Co karmi depresję?
  2. Chciałem zniknąć
  3. Chciał się przewrócić i zamarznąć

W sumie publikowałem rozmowy do maja. Następnie nastąpiła nieplanowana, ale wymuszona przez życie przerwa. I tak po 20 rozmowach zakończyłem pierwszy sezon. Drugi wystartuje we wrześniu. Wtedy jednak chciałbym, aby podcasty pojawiały się minimum co dwa tygodnie, a jeśli się uda, co tydzień. Tutaj jednak potrzebna będzie pomoc zarówno finansowa jak i ludzka.

Jeśli chciałbyś wesprzeć moją działalność, obecnie można to zrobić, stawiając wirtualną kawę. W ciągu ostatniego roku udało się zebrać w ten sposób 2500 złotych, które wykorzystałem na przygotowanie podcastu od strony technicznej oraz na promocję.

Szczególne słowa podziękowania chciałbym skierować w stronę Pana Sławka, który co miesiąc stawia mi dużą kawę. Bardzo dziękuję. To jednak nie oznacza, że czekam tylko na kawy. Rozmawiam, rozglądam się za różnymi możliwościami. Wiem, że nie mogę się zatrzymać, że to zbyt duży problem, o którym trzeba mówić głośniej i głośniej. 

Ten rok pokazał mi:

  • jak wielu chorych na depresję jest wśród nas
  • jak bardzo mężczyźni boją się przyznać do słabości, choroby 
  • jak depresja popycha mężczyzn do samobójstwa
  • jak nie radzimy sobie ze stresem
  • jak żyjemy w kłamstwie 
  • jak nad naszym życiem władzę ma strach 
  • jak wielu zbyt późno udaje się po pomoc 
  • jak życie z depresją, de facto nie jest życiem, tylko męką
  • jak wielu z nas próbuje sobie poradzić z depresją uciekając w alkohol, narkotyki czy pracoholizm 
  • jak depresja niszczy ludzkie relacje 
  • jak, jak, jak mógłbym jeszcze wymieniać długo. 


Dużo jest do zrobienia

I nadal chciałbym to robić, rozwijać działalność, która ma służyć lepszej kondycji psychofizycznej mężczyzn. Głowa i zeszyt jest pełen pomysłów. Rozmawiam i działam. 

Już jesienią ruszy kolejna odsłona kręgów dla mężczyzn. Wiosenny pilotaż pokazał, że zapotrzebowanie na spotkania panów, w różnym wieku, którzy w bezpiecznej przestrzeni będą mogli powiedzieć, co ich boli, z czym sobie nie radzą, jest bardzo potrzebna. Przygotowuję warsztaty dla mężczyzn. Otrzymałem propozycję poprowadzenia ich dla jednej z instytucji i bardzo się z tego cieszę. 

Tak więc szanowni Państwo, dzieje się! 

Dziękuję, że jesteście! 

Marcin Dybuk  
marcin.dybuk@gmail.com

Życzę dobrego dnia, wieczoru, nocy (kto wie kiedy czytacie) i dziękuję, że jesteście i wspieracie mnie w tej podróży (POSTAW KAWĘ AUTOROWI).

Dziękuję Tomaszowi Snake Kamińskiemu za realizację dźwiękową

Ps. Zdjęcie autorstwa Przemysława Świderskiego, zrobionego podczas czerwcowego startu w triathlonie. Tak dla zabawy i odpoczynku dla głowy. Fajnie jest czasami wrócić do tego, czemu kiedyś poświęcało się dużo uwagi i czasu. Tym razem już bez „napinki”, ale dla uśmiechu.