Cudowna moc dotyku

D.O.T.Y.K  drugiej osoby, uścisk, przytulenie, muśnięcie opuszkiem palców…. ma niesamowitą moc. O jego wyższości nad innymi zmysłami pisał już Arystoteles. To właśnie dotyk stymuluje rozwój intelektualny. Wszystkie organizmy żyjące na ziemi są na niego wrażliwe, nawet ameba.  

 

Wg Virginia Satir (psycholog rodzinna) dzieciom potrzeba:

? 4️⃣ przytuleń dziennie, żeby przeżyć,

? 8️⃣, żeby czuć się dobrze,

? 1️⃣2️⃣, żeby się rozwijać.

 

Niemowlę doświadcza świata właśnie przez dotyk, ciało. Po narodzinach widzi jedynie na odległość 10-15 cm. Język ruchu jest pierwszym językiem jakiego doświadczamy i to dzięki niemu budujemy relację z matką i całym światem. Zmysł dotyku jest pierwszym jaki wykształca się w życiu płodowym. Kiedy niespełna 2 cm. płód nie ma uszu i oczu, najbardziej wrażliwe są okolice warg i nosa. Dlatego ssie kciuk.

Dotyk w pierwszej fazie życia człowieka odpowiada w mózgu za wytwarzanie połączeń między neuronami. A to właśnie ilość połączeń (synaps) decyduje o rozwoju inteligencji.

 

Czujemy całą powierzchnią naszego ciała, czyli ok. 2 m kw. naszej skóry. Ponad 70 mln sensorów odpowiada za odczucie ciepła, zimna, bólu i nacisku. Poprzez dotyk, głaskanie, przytulanie siebie i innych uwalnia się w naszym ciele OKSYTOCYNA, a to przyczynia się do ochrony przed infekcją, zmniejsza pojawienie się choroby. Dowodów, jak duże znaczenie ma dotyk, można przytaczać wiele.

Dlatego zapraszam w P.A.R.A.C.H do wspólnego doświadczenia dotyku. Możesz zrobić tę praktykę z mężem, żoną, partnerem, partnerką, przyjacielem, przyjaciółką lub dzieckiem.

 

TUTAJ instrukcja:

? poszukaj ulubionego utworu, mogą być dwa lub trzy,

? znajdźcie wygodne miejsce w mieszkaniu (podłoga, sofa),

? usiądźcie naprzeciwko siebie i umówcie się, kto będzie prowadził pierwszy,

? na chwilę zamknij oczy i weź 3 – 5 oddechów,

? rozluźnij ciało,

?otwórz oczy i uśmiechnij się do osoby, która siedzi naprzeciw,

? wyciągnijcie dłonie w swoim kierunku,

? dotknijcie się wewnętrzną częścią dłoni – nie musi być cała powierzchnia. Może być tylko kciuk, palec lub opuszek – poeksperymentuj, pobaw się dotykiem,

?osoba prowadząca nadaje ruch – kierunek, tempo, dynamikę, jakość. Możecie najpierw poruszać jedną dłonią lub dwiema naraz – wy decydujecie. W rytmie muzyki lub na przekór niej,

?zamieńcie się rolami z osobą prowadzącą,

?to samo powtarzasz ze stopami, plecami, bokiem- ogranicza Ciebie tylko wyobraźnia.

Dobrego doświadczania w ruchu!

 

Aldona Dybuk