Kłótnia to emocjonalna ocena rzeczywistości

Czy można w dzisiejszych, pędzących czasach, się nie kłócić? Okazuje się że tak, nawet jak się rozmawia o bardzo istotnych sprawach. Przekonuje o tym profesor Zbigniew Szczurek, ojciec Wojciecha, prezydenta Gdyni.

 

Mówią o nim ojciec gdyńskiego sukcesu, choć On sam broni się przed takim określeniem. Profesor Zbigniew Szczurek*, ojciec Wojciecha, prezydenta miasta wystąpił w Radiu Gdańsk w audycji Piotra Jaconia „Gdynia Główna Osobista”. Podczas prawie godzinnej rozmowy dotykano wielu tematów. Tych, od działalności opozycyjnej w harcerstwie, do takich z czasów współczesnych. Słuchało się tego z dużą przyjemnością. Ale to, co mnie poruszyło najbardziej padło w ostatniej, czwartej części rozmowy. Zbigniew Szczurek zdradził, że kiedy jego syn Wojtek postanowił zaangażować się w pracę w samorządzie i odejść z sądu, usłyszał od profesora nakaz ojcowski:

 

– Kariera karierą, ale kwalifikacje musisz podnosić – powiedział profesor przyszłemu prezydentowi Gdyni. I tak też się stało. – Zrobił doktorat. Prowadził przez kilka lat na uniwersytecie wykłady z prawa europejskiego, jest autorem paru książek – dodał Pan Zbigniew.
– Dlaczego Pan taki warunek postawił? – zapytał dziennikarz.
– Bo uważam, że człowiek powinien zdobywać  wiedzę  do końca życia. Nie może stać w miejscu – wyjaśnił profesor. Przestrzegał także syna, aby ten angażując się w pracę w samorządzie nie zapomniał o tym, co jest najważniejsze. Dobro społeczne.

 

Drugi godny uwagi, szczególny moment tej rozmowy to niedzielne śniadania rodziny Szczurków. Kto z nas spotyka się z rodzicami w niedzielę na śniadanie? Ja nie. Żałuję. Po wysłuchaniu audycji jeszcze bardziej.

– Bardzo często spotykam się z synem na niedzielnym śniadaniu. Jest to czas na różne rozmowy. Ale nie kłócimy się. Każdy broni swoich racji używając argumentów. Kłótnia to emocjonalna ocena rzeczywistości. Zbyt długie mam doświadczenie życiowe i wiem, że emocje są złym doradcą. Obserwowałem to w pracy w sądzie, między innymi podczas rozpraw rozwodowych. Przygotowałem nawet kilka publikacji na temat emocji. Doszedłem do wniosku, że gdyby zostały opanowane w odpowiednim momencie nie dochodziłoby do rozkładu pożycia małżeńskiego. Emocje to zły doradca. Trzeba dyskutować, rozmawiać – przekonywał profesor Szczurek.

Szkoda, że to takie trudne. Ale jak mawia mój Przyjaciel „Ciężko jest łatwo żyć”. A idąc za słowami Zbigniewa Szczurka, człowiek nie może stać w miejscu, tak więc każdy moment życia jest dobry, aby uczyć się codziennie panowania nad emocjami. Szczególnie jak się ma trójkę dzieci 🙂

 

Marcin Dybuk

 

* Zbigniew Szczurek – rocznik 1932. Polski prawnik, sędzia, doktor nauk prawnych, specjalizujący się w prawie cywilnym. Ojciec Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni, także prawnika.