Jedenaście cech, aby zostać najlepszym z najlepszych. Niezawodnym, pełnym empatii. Samozdyscyplinowanym. Nienagannym. Takim na 110 procent. Kim? Wybór należy do każego z nas: ojcem czy menedżerem. A może…
Przeciętny Polak tygodniowo poświęca na pracę zawodową 40 godzin. To wariant podstawowy. A są przecież jeszcze nadgodziny. I chcę podkreślić, że piszę o dobrowolnych wyborach. Do tego dochodzą szkolenia, kursy, delegacje itp. Efekt? Sukces. Ma się rozumieć. Od kilku lat podczas świąt znajomy składa mi życzenia: Kolejnych awansów. Chyba nigdy nie usłyszałem: Więcej czasu dla żony, dzieci. I to jest absurd naszych, nie tylko naszych, czasów. Miarą sukcesu jest stanowisko, grubość portfela, markowe ciuchy, imprezy, na które chodzimy, czy miejsce wakacji. I tak się na tym koncentrujemy, że zapominamy o tym, co najważniejsze. O najbliższych. O czasie dla nich. A gdyby tak każdy z nas poświęcał choć połowę tego dodatkowego czasu najbliższym zamiast pracy i karierze? To zapewne byłoby więcej dzieci, które zamiast przy komputerze, przed telewizorem, czy na dodatkowych zajęciach spędzałyby czas z rodzicami. Dlaczego o tym piszę? W ubiegłym tygodniu byłem na szkoleniu. Dyrektor światowej firmy wyświetla slajd. Kilka punktów, cech dobrego menedżera. I słyszę: Jeśli ktoś z Państwa zaznaczył osiem punktów to jest dobrze – mówi. – A jeśli nie, to warto popracować.
Szkolenie się zakończyło. Ludzie pełni energii wracają do pracy. I nie ma w tym nic złego. A mnie w głowie świdrowała ciągle jedna myśl. Jak być najlepszym menedżerem? Wrzuciłem w google hasło: dobry menedżer. Otwieram pierwszy z linków. Tezy takie same lub podobne do tych na szkoleniu. Wniosek? Muszę wypełniać 11 tez. Zrobię wszystko, aby tak było. Poświęcę czas, energię, będę się szkolić, aby zostać… dobrym ojcem-menedżerem.
11 cech dobrego i skutecznego menedżera, a dlaczego nie dobrego i skutecznego ojca?
1. Wysokie poczucie własnej wartości
Menedżer: Nie można sobie wyobrazić menedżera o niskim poczuciu własnej wartości. Nie może się wahać, musi być pewien umiejętności, jego wewnętrzna spójność i postawa wobec świata powinna się wyrażać w sposobie chodzenia, ubierania i odżywiania.
Ojciec: Wewnętrznie spójna postawa mężczyzny jest podporą dla ukochanej i wzorem dla dzieci. Aby jednak tak się stało, trzeba wiedzieć, kim jesteśmy i co chcemy przekazać najbliższym. Jakiego SIEBIE chcemy im dać. Dobrze jest poznać historię swojego życia. Przepracować ją. I stawić czoła przeciwnościom.
Dziśnie brakuje ojców o niskim poczuciu własnej wartości. To niefortunne określenie, bo każdy ma wartość i jest wartością. Ile jest mężczyzn, którzy nie tylko się wahają, nie są pewni swoich umiejętności, ale także zrzucają odpowiedzialność za wychowanie dzieci na matki.
2. Asertywność
Menedżer : Dobry menedżer powinien potrafić jasno i pewnie wyrazić opinię – pozytywną lub negatywną. Krytykując musi podkreślić, iż jego krytyka nie jest krytyką osób lecz sposobów działania. Jednocześnie musi dać zdecydowane wskazówki co do prawidłowego wykonywania czynności i egzekwować je.
Ojciec: Jak wyżej. Nic dodać, nic ująć. No może warto dodać do tego dużo miłości. Ale o tym już w punkcie trzecim.
3. Empatia
Menedżer: Zdolność odczuwania empatii pomaga w zrozumieniu problemów i zachowań pracowników, a co za tym idzie, pozwala na korygowanie polityki kadrowej, odpowiednie delegowanie zadań oraz odpowiednie dobieranie osób do zadań, tak, aby były one zgodne z ich celami i wartościami. Pomaga również w rozładowywaniu napięć i konfliktów w grupie.
Ojciec: Słowo pracownik zastąp imieniem najbliższych J, a politykę kadrową słowem rodzina.
4. Dyrektywność
Menedżer: Oznacza zdolność do zarządzania, podejmowania niepopularnych decyzji, stawiania wymagań i egzekwowania ich bez względu na opinie osób niezadowolonych lub oczekujących innego sposobu lub rodzaju działań. Dyrektywność oznacza także skłonność do bycia zarządzającym, a nie podwładnym.
Ojciec: Ojciec, który kocha to taki, który potrafi stawiać granice. Kiedy trzeba podejmuje niepopularne z perspektywy dziecka decyzje. I nie wystraszy go tupanie nogami, nieuzasadniony i wymuszony płacz dziecka, a nawet histeria. Przekonany o dobrych decyzjach nie ulegnie nawet dziadkom, a wszystko to w imię dobra dziecka.
5. Samodyscyplina
Menedżer: Bez samodyscypliny żaden menedżer daleko nie zajdzie. Jest to podstawowa cecha, dzięki której można osiągać cele, zdobywać sukcesy i realizować krótko- i długofalowe plany. Pozwala ona na narzucanie sobie samodzielnych zadań i wywiązywanie się z nich, wbrew np. negatywnej presji otoczenia lub wewnętrznej.
Ojciec: Słowo menedżer zastąp słowem ojciec. Samodyscyplina to także dobry wzór dla dzieci. A przecież z tym mają nie mały problem. Dlatego muszą się jej nauczyć. Potrzebują wzorca. Jeśli dostrzegą to w ojcu, przyjmą jako należytą postawę.
6. Umiejętność zarządzania emocjami
Menedżer: Dzięki umiejętności zarządzania emocjami dobry menedżer potrafi skutecznie negocjować, rozładowywać sytuacje konfliktowe, przewodzić grupie ludzi pod presją czasu, podejmować trudne i ryzykowne wyzwania i podołać im w zaplanowanym czasie. Skuteczne zarządzanie emocjami pozwala na zapanowanie nad kryzysem w firmie i panowanie nad nastrojami w grupie.
Ojciec: Powtarzam się, ale jak może być inaczej. Menedżer zastępujemy słowem ojciec. Firmę – rodziną.
7. Umiejętność rozładowywania konfliktów
Menedżer: Jest to ważna umiejętność związana z budowaniem dobrej atmosfery w grupie, otwierającej przestrzeń do skutecznej współpracy nawet w sytuacji po powstaniu napięcia lub ostrego konfliktu. Umiejętność rozładowywania konfliktów związana jest także miedzy innymi z empatią i umiejętnościami negocjacyjnymi.
Ojciec: Przecież życie w rodzinie to codzienne wojny, wojenki. Gaszenie i rozwiązywanie konfliktów to codzienność dobrego ojca.
8. Umiejętność stawiania celów (sobie i innym)
Menedżer: Jest to także jedna z podstawowych cech dobrego menedżera, powiązana także z dobrym planowaniem, dzięki której można oddzielić na przykład sprawy ważne od pilnych, ustawić hierarchię celów oraz przygotować grafik ich realizacji.
Ojciec: Jest to także jedna z podstawowych cech dobrego ojca 🙂
9. Umiejętność motywowania
Menedżer: Jest to bardzo ważna umiejętność, dzięki której można nawet w przeciętnych pracownikach wzbudzić entuzjazm i wskazać im, w jaki sposób mogą realizować cele osobiste dzięki pełnemu zaangażowaniu w realizację celów firmy.
Ojciec: Chwalić zamiast ganić. Choć to nie jest łatwe, to dobry ojciec będzie pracował nad tym niemal każdego dnia. Wystarczająco dużo negatywnych emocji spotyka nasze dzieci w szkole i wśród rówieśników. Dobry ojciec wzmocni dobre cechy w dziecku, dzięki czemu on będzie lepszym człowiekiem.
10. Odporność na stres
Menedżer: W pracy menedżera stres jest codziennością, dlatego nie może on mieć wpływu na sposób działania i proces podejmowania decyzji. Dlatego też, menedżer, powinien być osoba odporną na stres, potrafiącą sobie z nim radzić w sposób konstruktywny, a także posiadającą narzędzia i metody służące do świadomego rozładowania stresu.
Ojciec: Nie ma nic gorszego jak krzyczeć na najbliższych. To tylko eskaluje problem i pogłębia konflikt. A oczywiście, zdarza się. Niestety. Dlatego im lepiej będziemy sobie radzić ze stresem, tym rzadziej będziemy potrzebowali krzyków do opanowania np. konfliktowych sytuacji.
11. Dobra kondycja fizyczna
Menedżer: Dobra kondycja fizyczna jest nieodzowna dla człowieka podejmującego na co dzień odpowiedzialne zadania. Uprawianie sportu, dbałość o kondycję, odpowiednie odżywianie – wszystko to pomaga zachować sprawność psychofizyczną na wysokim poziomie oraz chroni przed skutkami nadmiernego stresu.
Ojciec: Nic dodać, nic ująć do tego co wyżej. Dorzucę tylko, że dbałość o kondycję fizyczną to także okazja do wspólnego spędzania czasu, które służy całej rodzinie i pogłębia relacje.
Kim chcemy być? Wybór należy do każego z nas: ojcem czy menedżerem? A może jednym i drugim…
Tata