Zażyj wolności

Dzieje się. Rzeklibyśmy nawet za dużo. Ale ciągnie wilka do lasu. Stąd nowa odsłona  magielrodzinny.pl. Stąd decyzja dzielenia się tym co dla nas ważne. Nie raz słyszeliśmy pytania jak my to robimy, skąd znajdujemy na to czas, skąd czerpiemy siły. Nie potrafimy do końca odpowiedzieć na te i inne pytania. Zresztą dla każdego odpowiedź może być inna. Wierzymy jednak, że to co robimy, jak żyjemy ma sens. Dlatego też decyzja o powrocie do pisania (którego zresztą mnie, Marcinowi brakuje). Uznaliśmy, że może ktoś coś dla siebie zaczerpnie z naszego magla rodzinnego.

 

Na początek chcemy się podzielić nową inicjatywą, której podjęliśmy się na początku tego roku szkolnego. Mowa o projekcie „Zażyj wolności”.

 

Maski, maski, maski

Zażyj wolności, czyli o co tak naprawdę chodzi? O prawdę o samym sobie. Tyle w jednym zdaniu. Czy to jednak wystarczy? Przeciwnością wolności jest zniewolenie. Uzależnienie od tytoniu, alkoholu, narkotyków, psychotropów, elektroniki – Internetu, a nawet pracy. Wymieniać możemy długo. Zniewala nas wszystko, co odciąga nas od prawdy o sobie. Co sprawia, że zakładamy kolejne maski. Poszukujemy akceptacji. Za wszelką cenę, a ta niekiedy jest bardzo duża.

Ambasadorem projektu „Zażyj wolności” został Jurek Górski. Jako młody chłopak ćpał. Wciągnął do piekła dziewczynę, którą kochał, a która urodziła mu dziecko. Ona zapłaciła najwyższą cenę. Umarła. On zapragnął wolności. Po 14 latach życia w piekle, codziennej walki o jeszcze jedną działkę, dawkę narkotyku, który zagłuszał ból trafił do ośrodka Marka Kotańskiego. W „Monarze” rozpoczął ciężką walkę o życie. Rozpoczął treningi triathlonowe. Nauczył się pływać, jeździć na rowerze, biegać. Wiele razy upadał. Z trudem przebiegał kilka metrów. Dosłownie. Sport, wysiłek pomagały mu w zmaganiach. Trenując dobiegł do mety podwójnego Ironmana w Stanach Zjednoczonych. Przepłynął 7,6 kilometra, przejechał na rowerze 360 i przebiegł 84,4 kilometra. Przed wyjazdem na zawody usłyszał od lekarza, że nie powinien jechać, bo organizm nie jest gotowy na taki wysiłek. Wiedział jednak, że walka toczy się w głowie. Że stawka jest najwyższa. Wolność.

 

Jego narkotykiem jest życie

Napisać, że Jurek Górski dotarł do mety, to tak jakby nic nie napisać. On na tej mecie, wśród wielu twardzieli był pierwszy. Tak!!! Został mistrzem świata!!! Ale przede wszystkim, jak sam mówi wygrał wolność. Prawdziwą. Od tego czasu nie pije, nie pali, a jego narkotykiem jest życie.

 

 

W ramach projektu „Zażyj wolności” zaprosimy młodzież, rodziców oraz nauczycieli, do których skierowany jest projekt na film „Najlepszy”. Opowiada on właśnie historię Górskiego. Po obejrzeniu obrazu w reżyserii Łukasza Palkowskiego będzie także okazja do rozmowy z Jurkiem. Zaplanowane są dwa takie spotkania. 23 listopada oraz 14 grudnia 2017 rou w gdańskim Multikinie. Co jeszcze? W szkołach odbywają się spotkania z młodzieżą, rodzicami i nauczycielami. Tematem rozmów z edukatorami są uzależnienia, cyberprzemoc czy manipulacja, której jesteśmy poddawani każdego dnia. Jednak to co wydaje się najważniejsze i na co chcemy, aby zwrócił uwagę projekt „Zażyj wolności” to komunikacja. A raczej jej brak. Ucieczka w narkotyki, alkohol, świat Internetu to przede wszystkim brak więzi. „To nie media cyfrowe niszczą więzi, to więzi, które są zniszczone bądź nadwątlone sprawiają, że powstaje przestrzeń na obce bycie dziecku on-line” – twierdzi dr Maciej Dębski, socjolog, specjalista w zakresie problemów społecznych, adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Najważniejsze są relacje

 

Dlatego uzasadnione wydaje się stwierdzenie, że uzależnienia, od czegokolwiek to już czubek góry lodowej, a wszystko zaczyna się od relacji. W tym przypadku ich braku.

 

Aldona i Marcin Dybuk, także Fundacja IDEA

 

Ps. O samym projekcie na www.zazyjwolnosci.pl i na FB

 

PS2. Projekt „Zażyj wolności” realizowany jest przez Fundację IDEA – Innowacja dla Edukacji i Aktywności, na rzecz Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, sfinansowany ze środków Miasta Gdańska.